annebebekdostu tatil

seyahat; pasaport & vize

Siz de bizim gibi bir çılgınlık yapıp bebeğinizle yurtdışında plansız tatil düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken bebeğinize pasaport çıkartmak olacaktır.

Pasaport prosedürü şöyle;

1-https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinden pasaport randevusu alıyorsunuz. Gerekli evraklar da bu sitede detaylı bir şekilde belirtilmiş.  https://epasaport.egm.gov.tr/basvuru/belgeler.aspx

2-Bebeğinizin biyometrik vesikalık fotoğrafını çektiriyorsunuz. Meriç, fotoğrafı çekilirken henüz 4 aylıktı, oturamadığı için fotoğrafçı garip bir yarı yatar pozisyonda çekti. Bu kısımdaki en büyük sıkıntı flaşla tanışmak oldu. Gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi oldu benim minik oğlum.

3-Pasaport harcını (533TL)* ve defter bedelini (87TL)* yatırıyorsunuz ve dekontların aslı, nüfus cüzdanlarınız ile birlikte anne, baba ve bebek olarak randevu tarihinizde seçtiğiniz polis merkezinde hazır bulunuyorsunuz.

18 yaşından küçük çocuklara en fazla 5 yıllık pasaport veriliyor. 5 yıl ve üstü için pasaport harç bedeli aynı. Öğrenciler için yalnızca defter bedeli ödenirken bebekler için defter bedeline ek olarak pasaport harcının tamamı ödeniyor.

4-1 hafta içinde pasaportunuz belirttiğiniz adrese kargo ile teslim ediliyor.

Yunanistan konsolosluğu Schengen vize prosedürü;

1- http://online.kosmosvize.com.tr/randevu-bilgileri/tr/false adresinden randevu alıyorsunuz.

2-anne veya babadan biri  adına hazırlanmış tüm vize evrakları, bebeğinizin pasaportu ile anne baba birlikte randevu tarihinizde Kosmos Vize’de hazır bulunuyorsunuz.

pasaport harcının aksine 12 yaşından küçük çocuklar için vize bedeli ödenmiyor yalnızca (68TL)* hizmet bedeli ödüyorsunuz.

3-Pasaportunuzu 4-5 iş günü içinde teslim alıyorsunuz.

işte Meriç’in ilk schengen vizesi;

03272a5f-cc36-4e83-ad17-bb79841a2401

Geriye yalnızca tatilde nereye gideceğinize karar vermek kalıyor 🙂

5 gün sonra tatile çıkıyoruz ve hala nereye gideceğimizi tartışıyoruz. Tatil maceralarımızı döndükten sonra paylaşacağım.

*2016 yılına ait harç ve vize bedelleridir

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s