anne bebek dostu, kitaplık

DERLE, TOPLA, RAHATLA

KONMARİ İLE DERLE, TOPLA, RAHATLA

“insanların düşünme şeklini  değiştirmeden alışkanlıklarını değiştirmeleri imkansızdır.”

Konmari, uzun yıllarını, odasını, evini toplamaya, eşyalarını derlemeye ve sadeleşmeye adamış Marie Kondo’nun geliştirdiği bir derleme, toplama ve sadeleşme yöntemi.

Marie Kondo’nun “hayatı sadeleştirmek için DERLE, TOPLA, RAHATLA” adlı bir de kitabı var. Kitap şöyle başlıyor “Bu kitapta, yaşadığınız yeri, hayatınızı sonsuza dek değiştirecek şekilde nasıl düzene sokacağınızı anlattım” Bu iddialı söylemin arkasındaki felsefe dikkatimi çekti.

Atma ve toplama işlemine başlamadan önce hedef koymak gerekir. Sizi ev toplama konusunda en derinde motive eden şey nedir? Bu soruya verdiğiniz cevaplara en derine inene kadar “neden?” diye sorun. Yanıtı bulduğunuzda, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.. Hayalini kurduğunuz yaşam tarzını seçmenize neden olan etkenleri keşfederken, basit ama etkili bir şeyi farkedeceksiniz. Eşyaları tutmanızın ve elden çıkarmanızın temeli mutlu olmanıza dayanmaktadır.

Benim için sadeleşmek, fazla eşyaları hayatımdan çıkarırken, o eşyaların içine işlemiş anılardan, hizmet süresini tamamlamış olanlarla ve o anıların ayrılmaz bir parçası olan ve anıyı her çağırdığımızda birlikte gelen duygularla vedalaşmak demek. O duyguların farkına varmak, bana bugüne kadar eşlik ettikleri için onlara teşekkür edip, artık bana hizmet etmediklerini dürüstçe yüzlerine söyleyerek sessizce elveda diyerek değişime yer açmak demek.

Hayatımdaki ilişkileri de sadeleştiririm bazen. Sessizce yaparım bunu. O insana hayatıma getirdikleri için minnettar olduğumu söylerim; getirdiklerinden güzel olanları olduğu gibi, canımı acıtanlardan öğrendiklerimi yoluma katarım. Affederim o insanı ve sessizce veda ederim ona.

Konmari’de de sadeleşme, törensel bir şekilde ele alınıyor. Her bir eşyanıza tek tek teşekkür ediyorsunuz ve yolunuza artık birlikte devam etmek istemediklerinizle sonsuza kadar vedalaşıp özgürleşiyorsunuz.

Kitabın anlatımı oldukça yalın ve akıcı olmakla birlikte sayfalarca süren tekrarları gereksiz buldum. Yine de okurken sıkılmıyorsunuz ve hızla ilerliyorsunuz.

Ben kitabı okumaya vakit bulamam/ayıramam diyorsanız yöntemi kısaca ve kendimce özetleyeyim:

  1. Kategoriye göre sınıflandırın, bulunduğu yere göre değil; eşyalarınızı giysiler, kitaplar, kağıtlar olarak kategorilere ayırarak ele alın. Kategori önceliklendirme şu şekilde olmalı : giysiler (ayakkabı ve çanta bu kategoriye dahil), kitaplar, kağıtlar/evraklar, muhtelif eşyalar ve son olarak fotoğraflar gibi duygusal bağ kurduklarınız.
  2. Tek seferde hakkını vererek toplayın. Doğru metodu kullanıp tüm dikkatinizi dağınıklıktan bir an evvel tamamen kurtulmak üzerinde yoğunlaştırırsanız, yaşadığınız yeri düzenli tutma yönündeki çabalarınız anında sonuç verecektir.
  3. Ev toplamayı özel bir etkinlik haline getirin; hergün yapmayın. (En sevdiğim bu oldu)
  4. Mükemmelliği hedefleyin. Toplamak konusunda isteksiz davranırsanız, evinize hiçbir zaman tam anlamıyla çekidüzen veremezsiniz. Önemli olan 2 şeye karar vermek; birşeyi atıp atmamaya ve onu nereye koyacağınıza. Karar vermek kısmının altını çizmek istiyorum.
  5. Atın. Bu kısım çok eğlenceli ve biraz da duygusal. Bir kategoriye ait eşyalarınızın tümünü çıkarıp kocaman bir yığın yapıyorsunuz.  Sonra her bir parçayı tek tek elinize alarak kendinize şu soruyu soruyorsunuz “bana haz/mutluluk veriyor mu?” cevap EVETse  kalacaklar’a katılıyor. Hayırsa hemen atılacaklar’a gönderiyorsunuz.
  6. Kalmasına karar verdiğiniz eşyalarınızı mümkün olduğunca katlayarak dolap ve çekmecelerinize yerleştiriyorsunuz. Katlama yöntemini buradan izleyebilirsiniz
  7. Vee evinizi, işyerinizi yalnızca sevdiğiniz şeylerle donatıyorsunuz.

Mutluluklar…

1 thought on “DERLE, TOPLA, RAHATLA”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s